İphone 11 Modeli ve Özellikleri

TÜM İLANLARCategory: Telefon Modelleriİphone 11 Modeli ve Özellikleri
bayanarkadasariyor Staff asked 2 sene ago

İphone 11 Modeli ve Özellikleri

Yıl boyunca söylenti kazanlarını fokur fokur kaynatan iPhone 11 nihayet tanıtıldı. Apple’ın Kaliforniya’daki genel merkezinde düzenlenen etkinlikte sahneye çıkan yeni iPhone, her yıl olduğu gibi serisinin en iyisi unvanına sahip oldu. iPhone 11 teknik özelliklerine ve fiyatına gelin birlikte bakalım.
Apple’ın 2018’in son aylarını ve 2019’u beklenenden daha kötü geçiren iPhone serisi, bugün itibariyle yeni üyelerine kavuştu. Firmanın tasarım ve performans açısından radikal olmasa da geliştirmeler yaptığı iPhone 11 özellikleri artık bir sır değil. Ayrıca Apple, tarihinde ikinci kez aynı anda üç iPhone modeliyle karşımıza çıktı.

iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max ailesi, isimleri uzadıkça performansı da gelişen bir aile. Apple, bu kez en düşük fiyatlı modelini temel model olarak baz aldı. Yani geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone XR yerini bu yıl doğrudan iPhone 11 aldı. Diğer iki model ise orta ve üst seviye olarak tüketicilere sunulacak. Ayıca iPhone ön incelemesi için buraya tıklayabilirisiniz.

Apple, iPhone X ile birlikte standardı haline getirdiğin çentikli ekran kullanımına iPhone 11’de de devam ediyor. Ancak bu kez çentik önceki iPhone modellerine kıyasla çok daha az alan kaplıyor. Apple’ın yaptığı son geliştirmeler sayesinde FaceID ve 3 boyutlu yüz tarama gibi özelliklerin kullanılmasını sağlayan TrueDepth sensörleri, iPhone 11’de daha küçük bir alana sıkıştırıldı.

Çentiğin küçülmesi, cihazın daha geniş bir ekrana sahip olmasını, ekran gövde oranının da artmasını sağlıyor. iPhone 11’in ekran gövde oranı bir önceki modele göre yükselmiş durumda. Ayrıca firma çentik bölgesi dışında ekranın bütün kenarlarında aynı çerçeve kalınlığı standardını da sürdürüyor.

Tasarım açısından bir diğer önemli değişim ise cihazın arka kamera modülü oldu. Çıkıntılı kamera modülünden vazgeçmeyen Apple, bu kez tüm sensörleri yuvarlak köşeli bir kare içerisine oturttu. Bu kare içerisinde ise iPhone 11’e özel olarak 2 arka kamera sensörü var. Kameraların detaylı özelliklerine, birazdan daha ayrıntılı değineceğiz.

iPhone 11, iPhone X’dan bu yana standart olan cam gövdeye sahip. Apple, bu yıl cihazın daha dayanıklı olması adına gövdedeki cam malzemesini de geliştirdi. Böylece biraz daha sağlam ve özellikle çizilmelere karşı dirençli yüzeyler sunmayı amaçlıyor. Bu nedenle iPhone 11 kılıf seçeneklerinde biraz daha hafif ve kibar modeller karşımıza çıkabilir.

Apple’ın profesyonel fotoğraflara dayanan sade tasarım anlayışı, iOS 13 ve iPhone 11 duvar kağıdı standartlarında da kendisini belli ediyor. iPhone 11 ile birlikte gelen iOS 13 özel sürümü, tasarımsal olarak yine firmanın Zen mimarisi ne uyum sağlayacak çizgilere sahip.

Çentiğin ve çerçeve bölgelerinin ufaldığını ve ekran olarak kullanabildiğimiz alanın artışa geçtiğini belirtmiştik. Teknik açıdan iPhone 11 ekran panelini incelediğimizde ise Apple’ın yine geleneklerine bağlı kaldığını görüyoruz. Geçtiğimiz yıl iPhone XR’da olduğu gibi, yerini alan temel model iPhone 11 de LCD ekran paneliyle geldi.

iPhone 11 Pro ve Pro Max için OLED, iPhone 11 için de LCD ekran ayrımının nedeni ise üretim maliyetleri. Apple, teknik açıdan neredeyse birebir aynı olan iPhone modelleri arasındaki fiyat farkını ekran donanımından tasarruf ederek oluşturuyor. Tüm bu nedenlerden dolayı iPhone 11, 6,1 inç büyüklüğünde bir LCD ekrana sahip.

6,1 inçlik ekranın çözünürlüğü ise 1792 x 828 piksel boyutunda. Bu ölçüler de bize 326 ppi değerinde piksel yoğunluğu sunuyor. LCD panelin teknik sınırlarından dolayı Apple, görsel açıdan iPhone 11 Pro ve Pro Max kadar yüksek çözünürlük ve piksel yoğunluğu veremiyor. iPhone 11, iPhone 11 Pro’ya kıyasla daha büyük ancak daha düşük kaliteli bir ekrana sahip..

 

iphone 11, iphone 11 özellikleri, iphone 11 modeli, iphone x, iphone yeni modeli